ILP

Type: Party group
Notes: None

Members

  1. Dryden Brook

  2. John Brotherton member

  3. Stanley Burgess

  4. James Brown member

  5. William Adamson

  6. John Arnott member

    1892

  7. William Anderson leader

    Chair

  8. Clement Attlee member

    1922-1929

  9. Walter Ayles member

    also a Rechabite

  10. John Banfield

  11. George Banton

  12. George Barker

  13. Alfred Barnes member

    1908-

  14. George Barnes officer

    Head of Org Dept 1909-

  15. James Barr

  16. Ethel Bentham member

  17. Ernest Bennett member

  18. John Beckett member

    1924-1929

  19. William Benn

  20. George Benson

  21. Margaret Bondfield

  22. Alexander Cameron

  23. Andrew Clarke

  24. John Clarke

  25. Robert Climie

  26. George Dallas member

  27. George Dallas officer

    Gen Org Sec Scotland

  28. Robert Dennison

  29. Herbert Dunnico member

  30. Frank Fairhurst member

    1908-

  31. Benjamin Gardner member

  32. Benjamin Gardner sponsored by

  33. James Gardner member

  34. James Gardner sponsored by

  35. Thomas Duffy member

  36. Archibald Gossling member

  37. Duncan Graham member

  38. William Graham member

  39. David Hardman member

    1918

  40. Vernon Hartshorn member

  41. Alexander Haycock member

  42. John Herriotts member

  43. John Hayes member

  44. John Hay member

  45. John Hay sponsored by

  46. Somerville Hastings sponsored by

  47. William Hirst member

  48. Philip Hoffman member

  49. James Hudson member

  50. Robert Jackson member

  51. Robert Jackson sponsored by

  52. William John

  53. Morgan Jones member

  54. Thomas Jones member

  55. Frederick Jowett leader

    1909-1910;1914-1917

    Chairman

  56. Richard Lambert member

    1918-

  57. Edward Wise member

  58. Gordon Lang sponsored by

  59. Hugh Lawrie member

  60. William Lawther member

  61. William Leach member

    1922-1931

  62. Hastings Lees-Smith sponsored by

    1922-1931

  63. Hastings Lees-Smith member

  64. George Lindgren member

  65. Fred Longden member

  66. Thomas Lowth member

  67. Arabella Lawrence member

  68. Arthur Law member

  69. Charles Lloyd member

  70. Jack Lees member

  71. Jack Lees sponsored by

  72. Jennie Lee sponsored by

  73. Edward Williams member

  74. Wilfrid Whiteley member

  75. Valentine McEntee member

  76. John McGovern member

  77. James Maxton leader

    Chmn 1926-1931,1931-1939

  78. George Middleton member

  79. Lucy Middleton member

  80. Edward Mitchell sponsored by

  81. Ralph Morley

  82. Cynthia Mosley member

  83. John Muir member

  84. Robert Murray member

  85. John Newbold member

    1910-1921

  86. Robert Nichol member

  87. William Watson member

  88. Evelyn Walkden member

  89. George Warne member

  90. Samuel Viant member

  91. Charles Trevelyan member

  92. Robert Taylor member

  93. William Raynes member

  94. Robert Richardson member

  95. Benjamin Riley member

  96. Richard Buchanan member

    1937-1942

  97. John Robertson member

  98. Herbert Romeril member

  99. Alfred Salter member

  100. Elijah Sandham member

  101. George Sawyer member

  102. John Scurr member

  103. Arthur Shepherd member

  104. Alfred Smith member

  105. Francis Smith member