London County Council
Type: | County Council |
---|---|
Notes: | None |
Members
-
Harry Day
Councillor
-
Charles Harrison
Councillor
Vice Chair 1895
-
Charles Hanson
Mayor
-
Harry Cotton
Councillor
-
Edward Smallwood
Councillor
-
Charles Hanson
Councillor
Alderman
-
John Humphery
Mayor
-
John Key
Mayor
twice also Alderman
-
John Wilmot
Councillor
Alderman 1937-1945.
-
Keith Joseph
Councillor
City of London
-
Charles Whitmore
Councillor
Alderman 1895-
-
Walford Green
Councillor
-
Edmund Verney
Councillor
-
John Scurr
Councillor
Alderman 1925-1929
-
John Fletcher
Councillor
-
William Saunders
Councillor
-
Herbert Raphael
Councillor
-
George Elliott
Councillor
-
William Sanders
Councillor
Alderman 1904-1910
-
Robert Jenkins
Councillor
-
John Moulton
Councillor
-
George Lansbury
Councillor
-
John Dumphreys
Mayor
Bermondsey
-
Tom Arnold
Councillor
Freeman of City of London
-
Edmund Boulnois
Councillor
Marylebone E
-
Alfred Bossom
Councillor
Alderman 1930-1934
-
George Russell
Councillor
Alderman 1889-
-
John Dumphreys
Councillor
-
George Blades
Councillor
City of London
-
Thomas Blane
Councillor
-
John Dickson-Poynder
Councillor
-
Evelyn Walkden
Councillor
Co-opted member
-
Charles Ritchie
Councillor
Alderman 1894-1895
-
James Rentoul
Councillor
-
Edward Cadogan
Councillor
co-opted
-
Alfred Yeo
Councillor
member for Limehouse, for 7 years
-
William Brodrick
Councillor
Alderman 1907-1913
-
Rupert De La Bere
Councillor
Alderman
-
John Barker
Councillor
-
Edwin Hughes
Councillor
Woolwich
-
Andrew Lusk
Councillor
Alderman
-
William Carr
Councillor
co-opted
-
Walter Clough
Councillor
check this
-
Thomas Idris
Councillor
-
Horatio Davies
Councillor
Alderman
-
Joan Lestor
Councillor
1962-1964
-
Ernest Bramall
Councillor
1961-1965
-
Hugh Jenkins
Councillor
1961-1964
-
David Kerr
Councillor
1958-1965
-
Anne Kerr
Councillor
1958-1965
-
Albert Murray
Councillor
1958-1965
-
Christopher Chataway
Councillor
1958-1961
-
Victor Goodhew
Councillor
1958-1961
-
Philip Goodhart
Councillor
1956-1957
Education Committee
-
Gerard Vaughan
Councillor
1955-1970
Alderman 1955-1961
-
Harry Lamborn
Councillor
1955-1965
-
Geoffrey Johnson Smith
Councillor
1955-1958
-
Geoffrey Rippon
Councillor
1952-1961
member for Chelsea
-
Neville Sandelson
Councillor
1952-1958
-
Wilfred Vernon
Councillor
1952-1955
-
John Cronin
Councillor
1952-1955
-
John Howard
Councillor
1952-1954
Alderman
-
Lena Jeger
Councillor
1951-1954
St Pancras
-
Arthur Skeffington
Councillor
1950-1958
-
Ian Harvey
Councillor
1949-1952
-
John Cooper
Leader
1949
Alderman
-
Douglas Houghton
Councillor
1947-1949
Alderman
-
John Vaughan-Morgan
Councillor
1946-1952
-
Ronald Russell
Councillor
1946-1952
-
Anthony Kershaw
Councillor
1946-1949
-
Albert Evans
Councillor
1946-1949
-
Henry Brooke
Councillor
1945-1955
-
Geoffrey Hutchinson
Councillor
1945-1949
Alderman
-
Herbert Williams
Councillor
1940-1944
Alderman
-
George House
Councillor
1938-1946
-
John Battley
Councillor
1938
Clapham
-
Norah Runge
Councillor
1937-1961
Deputy Chairman 1951-1952
-
John Hare
Councillor
1937-1952
-
Frank Rye
Councillor
1937-1948
Deputy Chairman 1946-1947
-
Joan Vickers
Councillor
1937-1946
-
Norman Bower
Councillor
1937-1945
Westminster
-
Maurice Orbach
Councillor
1937-1945
-
Cecil Manning
Councillor
1937-
-
Florence Dalton
Councillor
1936-1942
Alderman
-
George Broadbridge
Mayor
1936-1937
-
William Guy
Councillor
1934-1965
South Poplar
-
Richard Sargood
Councillor
1934-1965
Vice-Chairman 1951-1952
-
Freda Corbet
Councillor
1934-1965
-
Eric Fletcher
Councillor
1934-1949
South Islington
-
Charles Ammon
Councillor
1934-1946
North Camberwell
-
Francis Douglas
Councillor
1934-1946
-
Norman Hulbert
Councillor
1934-1943
-
John Dugdale
Councillor
1934-1941
-
Walter Windsor
Councillor
1934-1937
-
Henry Charleton
Officer
1934-1935
Alderman
-
William Kelly
Councillor
1934-
Alderman
-
Henry Goodrich
Councillor
1934-
-
George Doland
Councillor
1933-
-
Edmund Wood
Councillor
1932-1946
-
Sandon
Councillor
1932-1940
-
Somerville Hastings
Councillor
1932-
-
John Oldfield
Councillor
1931-1958
Vice-Chairman 1953
-
Santo Jeger
Councillor
1931-1946
-
John Moore-Brabazon
Councillor
1931-1932
St Georges
-
Daniel Frankel
Councillor
1931-
Mile End
-
Patrick Buchan-Hepburn
Councillor
1930-1931
-
David Adams
Councillor
1930-
-
Charles Gibson
Councillor
1928-1955
Kennington
-
Herbert Latham
Councillor
1928-1934
Lewisham E
-
Malcolm Macdonald
Councillor
1928-1931
-
Henry Berry
Councillor
1928-
-
Harold Webbe
Councillor
1925-1949
Alderman 1934-1945
-
Lewis Silkin
Councillor
1925-1945
-
Harry Selley
Councillor
1925-1937
-
Clyde Wilson
Councillor
1925-1935
Wandsworth Central
-
Evelyn Emmet
Councillor
1925-1934
-
Adrian Moreing
Councillor
1925-1934
St Pancras SW
-
Edward Cobb
Councillor
1925-1934
-
Florence Dalton
Councillor
1925-1931
-
Thelma Cazalet
Councillor
1925-1931
Alderman in 1931.
-
Caroline Ganley
Councillor
1925-1928;1934-7
-
Tom Howard
Councillor
1925-1928;1931-1934
-
Walter Waring
Councillor
1925-1928
-
Bracewell Smith
Councillor
1925-1928
-
Ernest Taylor
Councillor
1925-1928
-
James Duncan
Councillor
1925-1928
-
Herbert Morrison
Councillor
1922-1945
Woolwich E
-
Campbell-Johnston
Councillor
1922-1934
Balham & Tooting
-
Cecil Manning
Councillor
1922-1932
-
Arthur Bateman
Councillor
1922-1931
Camberwell BC
-
Ian Fraser
Councillor
1922-1929
St Pancras North
-
Frank Raffety
Councillor
1922-1925
-
Edward Campbell
Councillor
1922-1925
Lewisham
-
John Jacob Astor
Councillor
1922-1925
Alderman
-
Otho Nicholson
Councillor
1922-1925
-
George Harvey
Councillor
1922-1924
Holborn
-
Charles Ammon
Councillor
1919-1925
North Camberwell
-
Harry Gosling
Councillor
1919-1925
Kennington
-
Francis Fremantle
Councillor
1919-1922
-
William Warner
Councillor
1919-1922
-
John Beckett
Councillor
1919-1922
Hackney BC
-
Leslie Haden-Guest
Councillor
1919-1922
-
Hugh Moulton
Councillor
1919-1922
Educ Comm
-
Samuel March
Councillor
1919-
-
Henry Norris
Councillor
1916-
-
Francis Harrison
Councillor
1916-
-
William Ray
Councillor
1913-1934
-
Alfred Scott
Councillor
1913-1922
Alderman
-
Cooper Rawson
Councillor
1913-1922
-
Windsor
Councillor
1913-1919
-
Oswald Lewis
Councillor
1913-1919
-
William Peel
Councillor
1913-1919
Chairman 1914-1916
-
Carlyon Bellairs
Councillor
1913-1915
Lewisham
-
Hugh Moulton
Councillor
1913-1915
-
Henry Walker
Councillor
1913-
Alderman in 1919
-
Percy Gates
Councillor
1911-1919
-
Kingsley Wood
Councillor
1911-1918
Woolwich
-
Robert Tasker
Councillor
1910-1937
Chairman 1930-1931
-
Arabella Lawrence
Councillor
1910-1928
-
Garnham Edmonds
Councillor
1910-1922
Bethnal Green BC
-
John Denison-Pender
Councillor
1910-1919
member for St Pancras
-
Stanley Holmes
Councillor
1910-1919
Hoxton
-
George Jones
Councillor
1910-1918
Hackney N
-
Richard Lambert
Councillor
1910-1913
-
Maurice De Forest
Councillor
1910-1913
-
Arthur Griffith-Boscawen
Councillor
1910-1913
-
George Hume
Councillor
1910-
-
Charles Mathew
Councillor
1910-
St George's
-
John Lorden
Councillor
1909-1912
-
Percy Harris
Councillor
1907-1934
Bethnal Green SW
-
Isidore Salmon
Councillor
1907-1925
Vice-Chairman 1924-1925
-
Frederick Hall
Councillor
1907-1913
-
Arthur Benn
Councillor
1907-1911
-
Alfred Welby
Councillor
1907-1910
member for Finsbury East
-
Frederick Harris
Councillor
1907-1910
Stepney
-
Ernest Wild
Councillor
1907-1910
-
Samuel Hoare
Councillor
1907-1910
member for Brixton
-
Walter Greene
Councillor
1907-1910
Hackney North
-
Anderson Barlow
Councillor
1907-1910
Islington East
-
Vere Brabazon Duncannon
Councillor
1907-1910
Marylebone East
-
Walter Guinness
Councillor
1907-1910
Paddington North
-
Henry Cavendish-Bentinck
Councillor
1907-1910
Marylebone West
-
Felix Cassel
Councillor
1907-1910
St Pancras West
-
Ion Benn
Councillor
1907-1910
Greenwich
-
William Peel
Councillor
1907-1910
-
Charles Murchison
Councillor
1907-1910
-
William Lewisham
Councillor
1907-1910
Lewisham
-
John Lort-Williams
Councillor
1907-1910
Limehouse
-
Henry William Edmond Kerry
Councillor
1907-1910
Marylebone West
-
Clement Kinloch-Cooke
Councillor
1907-1910
-
Ernest Gray
Councillor
1907-
Hoxton, Brixton
-
Thomas Bowater
Officer
1907
Alderman
-
James Dawes
Councillor
1906-
-
Charles Jesson
Councillor
1906-
-
Frank Briant
Councillor
1905-1919
-
Alfred Salter
Councillor
1905-1910
-
Francis Goldsmith
Councillor
1904-1910
-
Rupert Guinness
Councillor
1904-1910
-
Thomas Harvey
Councillor
1904-1907
-
James Cleland
Councillor
1904-1907
Lewisham West
-
William Bridgeman
Councillor
1904-
-
William Houghton-Gastrell
Councillor
1903-1906
St Pancras South
-
Timothy Davies
Councillor
1901-1907
-
Charles Bowerman
Officer
1901-1907
Alderman
-
Stephen Collins
Councillor
1901-1907
Kennington
-
John Sears
Councillor
1901-1907
-
George Hardy
Councillor
1901-
Dulwich
-
William Peel
Councillor
1900-1904
-
Arthur Allen
Councillor
1899-1913
-
Thomas Wiles
Councillor
1899-1907
-
Alexander Thynne
Councillor
1899-1900
-
James Gilbert
Councillor
1898-1928
West Newington
-
Harry Gosling
Councillor
1898-1919
St Georges in the East
-
Harold Glanville
Councillor
1898-1910
Rotherhithe
-
Emslie Horniman
Councillor
1898-1907
Chelsea
-
Frederick Verney
Councillor
1898-1907
-
Carmarthen
Councillor
1898-
-
Charles Clark
Councillor
1898-
Peckham
-
David Waterlow
Councillor
1898-
-
George Shaw-Lefevre
Councillor
1897-
-
Heneage Legge
Councillor
1896-1901
-
George Radford
Councillor
1895-1907
-
Allen Baker
Councillor
1895-1907
Finsbury
-
Edward Bond
Councillor
1895-1901
Hampstead
-
Edward Goulding
Councillor
1895-1901
Hammersmith
-
Joseph Dimsdale
Councillor
1895-1900
City of London
-
Lionel Holland
Councillor
1895-1898
-
Arthur Morton
Councillor
1895-1898
Rotherhithe
-
Henry Marks
Councillor
1895-
St Georges in the E
-
John Maple
Councillor
1895-
St Pancras S
-
Thomas Napier
Councillor
1893-1906
-
George Knight
Councillor
1893-1903
-
Sidney Webb
Councillor
1892-1910
member for Deptford
-
Henry Harris
Councillor
1892-1910
Paddington
-
Edwin Cornwall
Councillor
1892-1910
Bethnal Green
-
Francis Smith
Councillor
1892-1910
-
Thomas Wood
Councillor
1892-1909
Chairman 1898-1899, Alderman in 1907.
-
William Collins
Councillor
1892-1907
St Pancras West
-
James Remnant
Councillor
1892-1901
member for Holborn
-
William Bull
Councillor
1892-1901
Hammersmith
-
Benjamin Tillett
Councillor
1892-1898
Alderman
-
Edmund Turton
Councillor
1892-1897
-
James Weir
Councillor
1892-1895
-
Thomas Dewar
Councillor
1892-1895
Marylebone West
-
Andrew Torrance
Councillor
1889-1907
-
John Burns
Councillor
1889-1907
Battersea
-
Willoughby Dickinson
Councillor
1889-1907
Wandsworth
-
George Cooper
Councillor
1889-1906
Bermondsey
-
Horace Townsend-Farquhar
Councillor
1889-1901
-
Thomas Fardell
Councillor
1889-1898
Paddington South
-
Henry Marks
Councillor
1889-1898
Marylebone E
-
Richard Jackson
Councillor
1889-1895;1898-
-
Thomas Corbett
Councillor
1889-1892;1895-
-
Frederick Frye
Councillor
1889-1892
-
John Lowles
Councillor
1889-1892
-
Alfred Davies
Councillor
1889-1892
-
Harry Foster
Councillor
1889-1892
Kennington
-
Reginald Hanson
Councillor
1889-1892
-
John Sinclair
Councillor
1889-1891
-
Mark Beaufoy
Councillor
1889-1890
Alderman
-
John Benn
Councillor
1889-
-
James Branch
Councillor
1889-
-
Horatio Myer
Councillor
1889-
Kennington
-
Charles Vincent
Councillor
1888-1896
-
Benjamin Cohen
Councillor
1888-
City of London
-
Reginald Hanson
Mayor
1886
-
John Ellis
Mayor
1881-1882
Alderman 1872 Sheriff 1876-1875
-
James Lawrence
Mayor
1868-1869
-
William Cotton
Councillor
1866
Alderman. Sheriff 1868-1869
-
William Lawrence
Mayor
1863-1864
HS London & Middlesex 1857-1858
-
James Lawrence
Councillor
1860
Alderman;Sheriff of London & Middlesex 1862-1863
-
Robert Carden
Mayor
1857-8
-
Thomas Challis
Mayor
1852-1853
-
William Cubitt
Officer
1851
Alderman
-
William Cox
Councillor
1851
-
Robert Carden
Officer
1849
Alderman; also Sheriff 1851
-
James Duke
Mayor
1848-1849
-
Thomas Challis
Officer
1846
Alderman and Sheriff
-
James Duke
Councillor
1840
Alderman
-
William Copeland
Mayor
1835-1836