David Blunkett

Mr David Blunkett

Rush ID: 132

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
132
MNIS ID:
395
Wikidata Entity ID:
Q264196
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. BLUNKETT, David (1947- )

Constituencies

  1. Sheffield Brightside and Hillsborough

    Party: Labour
    Year of election: 2010
    Date of election: 6 May 2010
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Sheffield Brightside

    Party: Labour
    Year of election: 1987
    Date of election: 11 June 1987
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Labour
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Sheffield Hallam

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974ยน
    Date of election: Thu 28th Feb 1974
    Nature of election: General election
    Party: Labour
    Notes:

Ministerial offices

  1. Secretary of State for Education and Employment 1997-2001

  2. Home Secretary 2001-2004

    Resigned 15/12/2004.

  3. Secretary of State for Work and Pensions 2005

    May-November 2005; resigned 02/11/2005.