David Davis

Mr David Michael Davis

Rush ID: 241

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Parliamentary Secretary
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
241
MNIS ID:
373
Wikidata Entity ID:
Q300023
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. DAVIS, David (1948- )

Constituencies

  1. Haltemprice and Howden

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: sitting
    Date of exit: c. sitting
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Booth Ferry

    Party: Conservative
    Year of election: 1987
    Date of election: 11 June 1987
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1989-1990

  2. Whip 1990-1993

  3. Under-Secretary 1993-1997

    MAFF