Sebastian Coe

Mr Sebastian Newbold Coe

Rush ID: 3553

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
3553
MNIS ID:
783
Wikidata Entity ID:
Q188502
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. COE, Sebastian (1956- )

Peerages

  1. Baron Coe

    Baron Coe of Ranmoor

    Life

    1997

Constituencies

  1. Falmouth and Camborne

    Party: Conservative
    Year of election: 1992
    Date of election: 9 April 1992
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Whip 1996-1997

  2. PPS 1995-1996

    to Michael Heseltine, as Deputy Prime Minister