Gerald Howarth

Mr James Gerald Douglas Howarth

Rush ID: 368

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
368
MNIS ID:
47
Wikidata Entity ID:
Q689589
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. HOWARTH, Gerald (1947- )

Constituencies

  1. Aldershot

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2017
    Date of exit: 3 May 2017
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Cannock and Burntwood

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1992
    Date of exit: 9 April 1992
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1987-1992

    to Margaret Thatcher, as Prime Minister

  2. PPS 1990-1991

    to Sir George Young

  3. PPS 1987-1990

    to Michael Spicer