Andrew Hunter

Mr Andrew Robert Frederick Hunter

Rush ID: 376

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
376
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q4757371
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. HUNTER, Andrew (1943- )

Constituencies

  1. Basingstoke

    Party: DUP
    Year of election: 2004*
    Date of election: 10 December 2004
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: DUP
    Notes: None
  2. Basingstoke

    Party: Ind. Con.
    Year of election: 2002*
    Date of election: 2 October 2002
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2004*
    Date of exit: 10 December 2004
    Party: Ind. Con.
    Notes: None
  3. Basingstoke

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2002*
    Date of exit: 2 October 2002
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Southampton Itchen

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1979
    Date of election: Thu 3rd May 1979
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1985-1986

    to Lord Elton, as Minister of State, Department of the Environment