David Ginsburg

Mr David Ginsburg

Rush ID: 4100

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
4100
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q5234151
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. GINSBURG, David (1921- ? )

Constituencies

  1. Dewsbury

    Party: SDP
    Year of election: 1981*
    Date of election: 6 October 1981
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: SDP
    Notes: None
  2. Dewsbury

    Party: Labour
    Year of election: 1959
    Date of election: 8 October 1959
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1981*
    Date of exit: 6 October 1981
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1964-1967