Andrew MacKay

Mr Andrew James MacKay

Rush ID: 452

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
452
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q4757838
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MACKAY, Andrew (1949- )

Constituencies

  1. Bracknell

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Berkshire East

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None
  3. Birmingham Stechford

    Party: Conservative
    Year of election: 1977*
    Date of election: 31 March 1977
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1979
    Date of exit: 3 May 1979
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1986-1992

  2. Whip 1992-1997