Austin Mitchell

Mr Austin Vernon Mitchell

Rush ID: 509

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
509
MNIS ID:
372
Wikidata Entity ID:
Q334325
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MITCHELL, Austin (1934- )

Constituencies

  1. Great Grimsby

    Party: Labour
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Grimsby

    Party: Labour
    Year of election: 1977*
    Date of election: 28 April 1977
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1977-1979

    to J.D. Fraser, as Minister of State for Prices and Consumer Protection

  2. Opposition/other party Whip 1979-