Sandra Osborne

Ms Sandra Currie Osborne

Rush ID: 539

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
539
MNIS ID:
576
Wikidata Entity ID:
Q576175
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. CLARK, Sandra (1956- ) **
  2. OSBORNE, Sandra (1956- )

Alternative names

  1. Sandra (Sandra Currie) Clark (née)

    1956 - 1982

    name until marriage in 1982

Constituencies

  1. Ayr, Carrick and Cumnock

    Party: Labour
    Year of election: 2005
    Date of election: 5 May 2005
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Ayr

    Party: Labour
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 2002-

    to Helen Liddell, as Secretary of State for Scotland

  2. PPS 1999-2001

    to Brian Wilson, as Minister of State at the Scottish Office

  3. PPS 2001-2002

    to George Foulkes, as Minister of State at the Scottish Office