Richard Ottaway

Mr Richard Geoffrey James Ottaway

Rush ID: 540

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
540
MNIS ID:
157
Wikidata Entity ID:
Q576147
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. OTTAWAY, Richard (1945- )

Constituencies

  1. Croydon South

    Party: Conservative
    Year of election: 1992
    Date of election: 9 April 1992
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Nottingham North

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1987
    Date of exit: 11 June 1987
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Whip 1996-1997

  2. Assistant Whip 1995-1996

  3. PPS 1992-1995

    to Michael Heseltine, as Deputy Prime Minister and President of the Board of Trade

  4. PPS 1985-1987

    to Ministers of State at the Foreign and Commonwealth Office