Lawrie Quinn

Mr Lawrence William Quinn

Rush ID: 566

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
566
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6504858
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. QUINN, Lawrie (1956- )

Constituencies

  1. Scarborough and Whitby

    Party: Labour
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 2002-

    to Douglas Alexander, as Minister of State at the Cabinet Office

  2. PPS 2001-2002

    Department of Trade and Industry