Andrew Robathan

Mr Andrew Robert George Robathan

Rush ID: 575

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
575
MNIS ID:
334
Wikidata Entity ID:
Q501089
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. ROBATHAN, Andrew (1951- )

Constituencies

  1. South Leicestershire

    Party: Conservative
    Year of election: 2010
    Date of election: 6 May 2010
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Blaby

    Party: Conservative
    Year of election: 1992
    Date of election: 9 April 1992
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1994-1995

    to Iain Sproat, as Minister for National Heritage