Joan Ryan

Ms Joan Marie Ryan

Rush ID: 594

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
594
MNIS ID:
166
Wikidata Entity ID:
Q6205412
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. RYAN, Joan (1955- )

Constituencies

  1. Enfield North

    Party: Labour
    Year of election: 2015
    Date of election: 7 May 2015
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2019
    Date of exit: 6 November 2019
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Enfield North

    Party: Labour
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1998-2002

    to Andrew Smith, at Department of Education and Employment and as Chief Secretary to the Treasury

  2. Assistant Whip 2002-