Jonathan Sayeed

Mr Jonathan Sayeed

Rush ID: 602

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
602
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6274334
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. SAYEED, Jonathan (1948- )

Constituencies

  1. Bedfordshire Mid

    Party: Ind. Con.
    Year of election: 2005*
    Date of election: 18 March 2005
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Ind. Con.
    Notes: None
  2. Bedfordshire Mid

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2005*
    Date of exit: 18 March 2005
    Party: Conservative
    Notes: Expelled from party.
  3. Bristol East

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1992
    Date of exit: 9 April 1992
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1991-1992

    to Lord Belstead, as Paymaster-General and Minister of State at Northern Ireland Office