Ian Twinn

Dr Ian David Twinn

Rush ID: 6060

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
6060
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q5983134
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. TWINN, Dr Ian (1950- )

Constituencies

  1. Edmonton

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1992-1994

    to Sir John Cope, as Paymaster General

  2. PPS 1990-1992

    to David Trippier, as Minister of State at Department of the Environment

  3. PPS 1985-1990

    to Sir Peter Morrison