Ian Wrigglesworth

Mr Ian William Wrigglesworth

Rush ID: 6267

Details

Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
6267
MNIS ID:
965
Wikidata Entity ID:
Q5983327
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. WRIGGLESWORTH, Ian (1939- )

Constituencies

  1. Stockton South

    Party: SDP
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1987
    Date of exit: 11 June 1987
    Party: SDP
    Notes: None
  2. Teesside Thornaby

    Party: SDP
    Year of election: 1981*
    Date of election: 2 March 1981
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: SDP
    Notes: None
  3. Teesside Thornaby

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 1974ยน
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1981*
    Date of exit: 2 March 1981
    Party: Lab. & Co-op.
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1974

    to Alex Lyon, as Home Office Minister of State

  2. PPS 1974-1976

    to Roy Jenkins, as Home Secretary