Matthew Taylor

Mr Matthew Owen John Taylor

Rush ID: 659

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Backbencher
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
659
MNIS ID:
228
Wikidata Entity ID:
Q334363
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. TAYLOR, Matthew (1963- )

Constituencies

  1. Truro and St Austell

    Party: Lib. Dem.
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Lib. Dem.
    Notes: None
  2. Truro

    Party: Lib. Dem.
    Year of election: 1988*
    Date of election: 19 March 1988
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Lib. Dem.
    Notes: None
  3. Truro

    Party: Liberal
    Year of election: 1987*
    Date of election: 12 March 1987
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1988*
    Date of exit: 19 March 1988
    Party: Liberal
    Notes: None