Bowen Wells

Mr Petrie Bowen Wells

Rush ID: 696

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
696
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q4950827
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. WELLS, Bowen (1935- )

Constituencies

  1. Hertford and Stortford

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2001
    Date of exit: 7 June 2001
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Hertford and Stevenage

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Whip 1995-1997

  2. Assistant Whip 1994-1995

  3. PPS 1992-1994

    to Minister of Transport