Maurice Miller

Dr Maurice Solomon Miller

Rush ID: 8756

Details

Born:
16 August 1920
Died:
30 October 2001
Birth place:
Glasgow, U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Jewish
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Medical practitioner
Election occupation:
Medical practitioner
Parentage:
David Miller
Notes:
Obituary in The Guardian, 01/11/2001
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8756
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6793354
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MILLER, Dr Maurice (1920-2001)

Constituencies

  1. East Kilbride

    Party: Labour
    Year of election: 1974¹
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1987
    Date of exit: 11 June 1987
    Party: Labour
    Nature of exit: Retirement
    Sponsorship: ASTMS
    Constituency connections: Area
    Notes: None
  2. Glasgow Kelvingrove

    Party: Labour
    Year of election: 1964
    Date of election: 15 October 1964
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1974¹
    Date of exit: 28 February 1974
    Party: Labour
    Nature of exit: Relocation
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: Direct
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Assistant Whip 1968-1969

  2. PPS 1974-1976

    to Edward Short, as Leader of the Commons

  3. PPS 1967-1968

    to George Thomas, as Minister of State for Commonwealth Affairs

  4. PPS 1974-1976

    to Edward Short, as Leader of the Commons

  5. PPS 1967-1968

    to George Thomas, as Minister of State for Commonwealth Affairs

  6. PPS 1970

    to Judith Hart, as Minister of Overseas Development

Higher education

  1. University of Glasgow

    Attended -1944

    Degree medical degree

    Graduated

Schools

  1. Shawlands Academy, Glasgow

Marriages

  1. Modlin, Renée

    Notes: 2 sons, 2 daughters

Parties

  1. Labour Party member

    1947-

Political organisations

  1. Tribune member

  2. Socialist Medical Association member

Local governments

  1. Glasgow BC

    member

    1950-1964

Trade unions

  1. Medical Practitioners Union member

  2. Association of Scientific, Technical & Managerial Staffs sponsored by

    1974