Donald Anderson

Mr Donald Anderson

Rush ID: 92

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
92
MNIS ID:
568
Wikidata Entity ID:
Q334411
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. ANDERSON, Donald (1939- )

Peerages

  1. Baron Anderson of Swansea

    Life

    2005

Constituencies

  1. Swansea East

    Party: Labour
    Year of election: 1974²
    Date of election: 10 October 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Monmouth

    Party: Labour
    Year of election: 1966
    Date of election: 31 March 1966
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1970
    Date of exit: 18 June 1970
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1969-1970

    to Roy Hattersley, as Minister of Defence Administration

  2. PPS 1974-1979

    to Sam Silkin, as Attorney-General