Timothy Wood

Mr Timothy John Rogerson Wood

Rush ID: 9370

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
9370
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q7807616
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. WOOD, Timothy (1940- ? )

Constituencies

  1. Stevenage

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Whip 1992-1997

  2. Assistant Whip 1990-1992

  3. PPS 1989-1990

    to Peter Brooke, as Northern Ireland Secretary

  4. PPS 1988-1989

    to Sir Ian Stewart, as Northern Ireland Minister

  5. PPS 1986-1988

    to Sir John Stanley, as Minister for the Armed Forces and Northern Ireland Minister