Joe Ashton

Mr Joseph William Ashton

Rush ID: 97

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
97
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6208398
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. ASHTON, Joe (1933- )

Constituencies

  1. Bassetlaw

    Party: Labour
    Year of election: 1968*
    Date of election: 31 October 1968
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2001
    Date of exit: 7 June 2001
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1969-1970;1974-1976

  2. Whip 1976-1977