Scottish Parliament

Type: Regional
Notes: None

Members

  1. Margaret Curran

    Member

    2009-2011

    Whip and Minister for Social Justice.

  2. Cathy Jamieson

    Member

    1999-2011

    Minister of Education (2001-2003) and Minister for Justice (2003-2007).

  3. Jamie Stone

    Member

    1999-2011

    Caithness, Sutherland, and Easter Ross

  4. John Lamont

    Member

    2007-2017

    MSP for Ettrick, Roxburgh and Berwickshire

  5. Douglas Ross

    Member

    2016-2017

    MSP for Highlands and Islands

  6. Ross Thomson

    Member

    2016-2017

    MSP for North East Scoland

  7. Keith Raffan

    Member

    1999-

  8. John Home Robertson

    Member

    1999-

  9. Donald Dewar

    Member

    1999-2000

    First Minister 1999-2000.

  10. Winifred Ewing

    Member

    1999-

  11. Nicol Stephen

    Member

    MSP for Aberdeen South

  12. Malcolm Chisholm

    Member

  13. Henry McLeish

    Member

  14. Roseanna Cunningham

    Member

    1999-

  15. George Reid

    Member

    1999-

  16. Anne McLaughlin

    Member

    2009 - 2011

  17. Kenny MacAskill

    Member

    1999–2007

    Represented Lothians.

  18. Kenny MacAskill

    Member

    2007-2011

    Represented Edinburgh East and Musselburgh. Cabinet secretary for Justice (2007-2014).

  19. Kenny MacAskill

    Member

    2011-2016

    Represented Edinburgh Eastern.

Unsuccesful candidates

  1. Natalie McGarry

    2014

    Cowdenbeath by-election

  2. Roger Mullin

    1999

    Ayr

  3. Chris Stephens

    2007

    Glasgow Pollok

  4. Chris Stephens

    2011

    Glasgow Pollok

  5. Marion Fellows

    2007

  6. Thomas Docherty

    2003

    Stood for South of Scotland region.

  7. Sheila Gilmore

    2007

    Candidate for Edinburgh Pentlands

  8. Anas Sarwar

    2007

    Glasgow region

  9. Marion Fellows

    2007

  10. Natalie McGarry

    2014

    Cowdenbeath by-election

  11. Roger Mullin

    1999

    Ayr

  12. Chris Stephens

    2007

    Glasgow Pollok

  13. Chris Stephens

    2011

    Glasgow Pollok

  14. Dave Doogan

    2016

    Contested Mid Scotland and Fife (SNP).

  15. Anne McLaughlin

    2011

    Contested Glasgow Provan (SNP)

  16. Alyn Smith

    2003

    Contested Edinburgh West.