Tom Clarke

Mr Thomas Clarke

Rush ID: 197

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
197
MNIS ID:
583
Wikidata Entity ID:
Q271935
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. CLARKE, Tom (1941- )

Constituencies

  1. Coatbridge, Chryston and Bellshill

    Party: Labour
    Year of election: 2005
    Date of election: 5 May 2005
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Coatbridge and Chryston

    Party: Labour
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Labour
    Notes: None
  3. Monklands West

    Party: Labour
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Labour
    Notes: None
  4. Coatbridge and Airdrie

    Party: Labour
    Year of election: 1982*
    Date of election: 24 June 1982
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Minister

    check min office; may be bankbencher; was opp frontbench spkman before 1997