Ian Davidson

Mr Ian Graham Davidson

Rush ID: 236

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Backbencher
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
236
MNIS ID:
611
Wikidata Entity ID:
Q296755
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. DAVIDSON, Ian (1950- )

Constituencies

  1. Glasgow South West

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 2005
    Date of election: 5 May 2005
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Lab. & Co-op.
    Notes: None
  2. Glasgow Pollok

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Lab. & Co-op.
    Notes: None
  3. Glasgow Govan

    Party: Lab. & Co-op.
    Year of election: 1992
    Date of election: 9 April 1992
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Lab. & Co-op.
    Notes: None