Ronnie Fearn

Mr Ronald Fearn

Rush ID: 274

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Backbencher
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
274
MNIS ID:
488
Wikidata Entity ID:
Q333689
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. FEARN, Ronnie (1931- )

Peerages

  1. Baron Fearn

    Life

    2001

Constituencies

  1. Southport

    Party: Lib. Dem.
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 2001
    Date of exit: 7 June 2001
    Party: Lib. Dem.
    Notes: None
  2. Southport

    Party: Lib. Dem.
    Year of election: 1988*
    Date of election: 8 March 1988
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1992
    Date of exit: 9 April 1992
    Party: Lib. Dem.
    Notes: None
  3. Southport

    Party: Liberal
    Year of election: 1987
    Date of election: 11 June 1987
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1988*
    Date of exit: 8 March 1988
    Party: Liberal
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Southport

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1979
    Date of election: Thu 3rd May 1979
    Nature of election: General election
    Party: Liberal
    Notes:
  2. Southport

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: Thu 10th Oct 1974
    Nature of election: General election
    Party: Liberal
    Notes:
  3. Southport

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974¹
    Date of election: Thu 28th Feb 1974
    Nature of election: General election
    Party: Liberal
    Notes:
  4. Southport

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1970
    Date of election: Thu 18th Jun 1970
    Nature of election: General election
    Party: Liberal
    Notes: