John Gummer

Mr John Selwyn Gummer

Rush ID: 324

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
324
MNIS ID:
4154
Wikidata Entity ID:
Q333635
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. GUMMER, John (1939- )

Constituencies

  1. Suffolk Coastal

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Eye

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None
  3. Lewisham West

    Party: Conservative
    Year of election: 1970
    Date of election: 18 June 1970
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1974ยน
    Date of exit: 28 February 1974
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Greenwich

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1966
    Date of election: Thu 31st Mar 1966
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:
  2. Greenwich

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1964
    Date of election: Thu 15th Oct 1964
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1972

    Agric

  2. Whip 1981-1983

  3. Under-Secretary 1983

    Department of Employment

  4. Minister of State 1983-1984

    Employment;also Postmaster Gen 1984-1985; also Min of State for Agric 1985-1988;Environment 1988-1989

  5. Minister of Agriculture, Fisheries and Food 1989-1993

  6. Secretary of State for Environment 1993-1997

    Check final date