Esmond Bulmer

Mr James Esmond Bulmer

Rush ID: 3389

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
3389
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q5398559
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. BULMER, Esmond (1935- )

Constituencies

  1. Wyre Forest

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1987
    Date of exit: 11 June 1987
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Kidderminster

    Party: Conservative
    Year of election: 1974ยน
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1979-1980

    to Timothy Raison and Leon Brittan, as Ministers of State at the Home Office