Kenneth Carlisle

Mr Kenneth Melville Carlisle

Rush ID: 3443

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Parliamentary Secretary
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
3443
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6389951
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. CARLISLE, Kenneth (1941- ? )

Constituencies

  1. Lincoln

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1983-7

  2. Whip 1987-1990

  3. Under-Secretary 1990-1992

  4. Under-Secretary 1992-1997

    Transport