Douglas Hogg

Mr Douglas Martin Hogg

Rush ID: 358

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Minister of State
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
358
MNIS ID:
349
Wikidata Entity ID:
Q333964
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. HOGG, Douglas (1945- )

Constituencies

  1. Sleaford and North Hykeham

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Grantham

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1982-1983

  2. Whip 1983-1984

  3. Under-Secretary 1986-1989

  4. Minister of State 1989-1990

    Department of Trade and Industry

  5. Minister of State 1990-

    Foreign and Commonwealth Office