John Cope

Sir John Ambrose Cope

Rush ID: 3588

Details

Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
3588
MNIS ID:
787
Wikidata Entity ID:
Q1699659
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. COPE, Sir John (1937- ? )

Constituencies

  1. Northavon

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Gloucestershire South

    Party: Conservative
    Year of election: 1974ยน
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Woolwich East

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1970
    Date of election: Thu 18th Jun 1970
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. Whip 1979-1983

  2. Deputy Chairman of Ways and Means 1983-1987

  3. Minister 1987-1989

    Employment-check this

  4. Minister 1989-1990

  5. Minister 1992-1997

    check office and duration