John Major

Mr John Major

Rush ID: 461

Details

Knighthood/Dame:
Awarded in 2005
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
461
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q9559
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MAJOR, John (1943- )

Constituencies

  1. Huntingdon

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2001
    Date of exit: 7 June 2001
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Huntingdonshire

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Camden St Pancras North

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: 1974-10-10 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
  2. Camden St Pancras North

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: 1974-10-10 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
  3. Camden St Pancras North

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974¹
    Date of election: 1974-02-28 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
  4. Camden St Pancras North

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974¹
    Date of election: 1974-02-28 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative

Ministerial offices

  1. Prime Minister 1990-1997

  2. Chancellor of the Exchequer 1989-1990

  3. Financial Secretary 1989

    July-October 1989

  4. Chief Secretary to the Treasury 1987-1989

  5. Minister of State 1986-1987

    Department of Social Security

  6. Under-Secretary 1985-1986

    Social Security

  7. Whip 1983-1985

  8. PPS 1981-1983