Mark Lennox-Boyd

Mr Mark Alexander Lennox-Boyd

Rush ID: 4702

Details

Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
4702
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q13529970
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. LENNOX-BOYD, Mark (1943- )

Constituencies

  1. Morecambe and Lunesdale

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Morecambe and Lonsdale

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Brent South

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: Thu 10th Oct 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. Assistant Whip 1984-1986

  2. PPS 1988-1990

    to Margaret Thatcher, as Prime Minister

  3. Under-Secretary 1990-1994

    Foreign Office

  4. Whip 1986-1988

  5. PPS 1980-1984

    to Nigel Lawson, as Financial Secretary to the Treasury, Energy Secretary, and Chancellor of the Exchequer