Patrick McNair-Wilson

Mr Patrick Michael Ernest David McNair-Wilson

Rush ID: 5021

Details

Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
5021
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q7147189
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MCNAIR-WILSON, Patrick (1929- )

Constituencies

  1. New Forest

    Party: Conservative
    Year of election: 1968*
    Date of election: 7 November 1968
    Nature of election: By-election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Lewisham West

    Party: Conservative
    Year of election: 1964
    Date of election: 15 October 1964
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1966
    Date of exit: 31 March 1966
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1970-1974

    to John Peyton, as Minister of Transport