Patrick Munro

Mr Patrick Munro

Rush ID: 5154

Details

Born:
9 October 1883
Died:
3 May 1942
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Colonial administrator
Election occupation:
Colonial administrator
Parentage:
Unknown
Notes:
None
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Junior whip
Who's Who volume:
3

References

Rush ID:
5154
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q3369725
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. MUNRO, Patrick (1883-1942)

Constituencies

  1. Llandaff and Barry

    Party: Conservative
    Year of election: 1931
    Date of election: 27 October 1931
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1942*
    Date of exit: 3 May 1942
    Party: Conservative
    Nature of exit: Death
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1935

  2. Whip 1937

  3. Junior Lord of Treasury 1937-1942

Higher education

  1. Christ Church

    Graduated

Schools

  1. Leeds Grammar

Marriages

  1. Martin, unknown

Parties

  1. Conservative Party member

Clubs

  1. Carlton Club