Michael Neubert

Sir Michael Jon Neubert

Rush ID: 5194

Details

Knighthood/Dame:
Awarded in 1990
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
5194
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6833044
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. NEUBERT, Michael (1933- )

Constituencies

  1. Romford

    Party: Conservative
    Year of election: 1974²
    Date of election: 10 October 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Romford

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1970
    Date of election: 1970-06-18 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
  2. Hammersmith North

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1966
    Date of election: 1966-03-31 00:00:00 UTC
    Nature of election: General election
    Party: Conservative

Ministerial offices

  1. PPS 1982-1983

    Ld Cockfield

  2. Whip 1983-1988

  3. Under-Secretary 1988-1990

    Ministry of Defence