Christopher Tugendhat

Mr Christopher Samuel Tugendhat

Rush ID: 6051

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
6051
MNIS ID:
1705
Wikidata Entity ID:
Q336205
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. TUGENDHAT, Christopher (1937- )

Peerages

  1. Baron Tugendhat

    Life

    1993

Constituencies

  1. City of London and Westminster South

    Party: Conservative
    Year of election: 1974¹
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1977*
    Date of exit: 5 January 1977
    Party: Conservative
    Notes: Exit January 1977; resigned on appointment as European Commissioner.
  2. Cities of London and Westminster

    Party: Conservative
    Year of election: 1970
    Date of election: 18 June 1970
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1974¹
    Date of exit: 28 February 1974
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1973-1974

    to William Whitelaw, as Secretary of State for Employment