Ian Taylor

Mr Ian Colin Taylor

Rush ID: 656

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Parliamentary Secretary
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
656
MNIS ID:
101
Wikidata Entity ID:
Q11154675
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. TAYLOR, Ian (1945- )

Constituencies

  1. Esher and Walton

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Esher

    Party: Conservative
    Year of election: 1987
    Date of election: 11 June 1987
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Coventry South East

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974ยน
    Date of election: Thu 28th Feb 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. Parliamentary Under-Secretary of State 1994-1997

    Department of Trade and Industry

  2. PPS 1992-1994

    to William Waldegrave, as Chancellor of the Duchy of Lancaster

  3. PPS 1988-1990

    to William Waldegrave, as Foreign Office Minister

  4. PPS 1990-1992

    to William Waldegrave, as Department of Health Minister