David Willetts

Mr David Lindsey Willetts

Rush ID: 706

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
706
MNIS ID:
53
Wikidata Entity ID:
Q266064
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. WILLETTS, David (1956- )

Constituencies

  1. Havant

    Party: Conservative
    Year of election: 1992
    Date of election: 9 April 1992
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Paymaster-General 1996-1997

  2. Parliamentary Under-Secretary of State 1995-1996

    Cabinet Office

  3. Whip 1994-1995

  4. PPS 1993-1994

    to Chairman of Conservative Party