Shaun Woodward

Mr Shaun Anthony Woodward

Rush ID: 719

Details

Knighthood/Dame:
False
Highest Office:
Backbencher
Who's Who volume:
N/A
Education level:
Graduate

References

Rush ID:
719
MNIS ID:
98
Wikidata Entity ID:
Q261001
Parliament ID:
Not set
Beamish Person ID:
Not set
They work for you ID:
10651

Name changes

  1. WOODWARD, Shaun (1958- )

Constituencies

  1. St Helens South and Whiston

    Party: Labour
    Year of election: 2010
    Date of election: 6 May 2010
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2015
    Date of exit: 30 March 2015
    Party: Labour
    Notes: None
  2. St Helens South

    Party: Labour
    Year of election: 2001
    Date of election: 7 June 2001
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2010
    Date of exit: 12 April 2010
    Party: Labour
    Notes: None
  3. Witney

    Party: Conservative
    Year of election: 1997
    Date of election: 1 May 1997
    Nature of election: General election
    Nature of service: First Entry
    Year of exit: 2001
    Date of exit: 7 June 2001
    Party: Conservative
    Notes: Sat as Labour from December 1999.