John Rathbone

Mr John Rankin Rathbone

Rush ID: 8096

Details

Born:
5 February 1910
Died:
c. 31 December 1940
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
Unknown
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Unknown
Election occupation:
Unknown
Parentage:
Major W. Rathbone
Notes:
Missing in action, December 1940. Succeeded as MP by his widow.
Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
3

References

Rush ID:
8096
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6254287
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. RATHBONE, John (1910-1940)

Constituencies

  1. Bodmin

    Party: Conservative
    Year of election: 1935
    Date of election: 14 November 1935
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1940*
    Date of exit: c. 1940*
    Party: Conservative
    Nature of exit: Death
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Exit December 1940.

Ministerial offices

  1. PPS 1937-1939

    to J. Llewellin, as Civil Lord of the Admiralty

  2. PPS 1939

    July-September 1939; to J. Llewellin, as Parliamentary Secretary to Ministry of Supply

Higher education

  1. Christ Church

    Graduated

Schools

  1. Eton College

Marriages

  1. Clough, Beatrice Fredericka

    Year: 1932

Relationships

  1. Married to Beatrice Rathbone

  2. Father of Tim Rathbone

Parties

  1. Conservative Party member

Clubs

  1. Carlton Club

  2. Leander Club