John Cartwright

Mr John Cameron Cartwright

Rush ID: 8684

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8684
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6225391
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. CARTWRIGHT, John (1933- )

Constituencies

  1. Woolwich

    Party: SDP
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1992
    Date of exit: 9 April 1992
    Party: SDP
    Notes: Did not join Lib. Dem. Party in 1988.
  2. Greenwich Woolwich East

    Party: SDP
    Year of election: 1981*
    Date of election: 2 March 1981
    Nature of election: Change of party
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: SDP
    Notes: None
  3. Greenwich Woolwich East

    Party: Labour
    Year of election: 1974²
    Date of election: 10 October 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1981*
    Date of exit: 2 March 1981
    Party: Labour
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Bexley Bexleyheath

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974¹
    Date of election: Thu 28th Feb 1974
    Nature of election: General election
    Party: Labour
    Notes:
  2. Bexley

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1970
    Date of election: Thu 18th Jun 1970
    Nature of election: General election
    Party: Labour
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1976-1978

    to Shirley Williams, as Minister for Education