Michael Shaw

Mr Michael Norman Shaw

Rush ID: 8767

Details

Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
8767
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q3285
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. SHAW, Michael (1920- )

Peerages

  1. Baron Shaw of Northstead

    Life

    1992

Constituencies

  1. Scarborough

    Party: Conservative
    Year of election: 1974¹
    Date of election: 28 February 1974
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1992
    Date of exit: 9 April 1992
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Scarborough and Whitby

    Party: Conservative
    Year of election: 1966
    Date of election: 31 March 1966
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1974¹
    Date of exit: 28 February 1974
    Party: Conservative
    Notes: None
  3. Brighouse and Spenborough

    Party: Nat. Lib. & Con.
    Year of election: 1960*
    Date of election: 17 March 1960
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1964
    Date of exit: 15 October 1964
    Party: Nat. Lib. & Con.
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Brighouse and Spenborough

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1959
    Date of election: Thu 8th Oct 1959
    Nature of election: General election
    Party: Nat. Lib. & Con.
    Notes:
  2. Dewsbury

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1955
    Date of election: Thu 26th May 1955
    Nature of election: General election
    Party: Nat. Lib. & Con.
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1962-1963

    to John Hare, as Minister of Labour

  2. PPS 1970-1974

    to John Davies, as Minister of Technology, Secretary of State for Trade and Industry, and Chancellor of the Duchy of Lancaster

Other parliaments

  1. European Parliament

    member

    1974-1979