John Lee

Mr John R.L. Lee

Rush ID: 9321

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Non-Cabinet minister
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
9321
MNIS ID:
1132
Wikidata Entity ID:
Q1306769
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. LEE, John (1942- )

Constituencies

  1. Pendle

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1992
    Date of exit: 9 April 1992
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Nelson and Colne

    Party: Conservative
    Year of election: 1979
    Date of election: 3 May 1979
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Manchester Moss Side

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: Thu 10th Oct 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1981-1983

  2. Under-Secretary 1983-1986

  3. Under-Secretary 1986-1989