Mark Robinson

Mr Mark Noel Foster Robinson

Rush ID: 9362

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Parliamentary Secretary
Who's Who volume:
N/A

References

Rush ID:
9362
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q6769471
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. ROBINSON, Mark (1946- )

Constituencies

  1. Somerton and Frome

    Party: Conservative
    Year of election: 1992
    Date of election: 9 April 1992
    Nature of election: General election
    Nature of service: Re-entry
    Year of exit: 1997
    Date of exit: 1 May 1997
    Party: Conservative
    Notes: None
  2. Newport West [Gwent]

    Party: Conservative
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1987
    Date of exit: 11 June 1987
    Party: Conservative
    Notes: None

Ministerial offices

  1. Parliamentary Under-Secretary of State 1985-1987

    Welsh Office

  2. PPS 1995-1997

    to William Waldegrave, as Chief Secretary to the Treasury, and other Treasury ministers

  3. PPS 1994-1995

    to Douglas Hurd, as Foreign Secretary

  4. PPS 1992-1994

    to Overseas Development Minister

  5. PPS 1984-1985

    to Secretary of State for Wales