Jack Cunningham

Dr John Anderson Cunningham

Rush ID: 226

Details

Knighthood/Dame:
False
HighestOffice:
Cabinet minister
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
226
MNIS ID:
496
Wikidata Entity ID:
Q336214
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. CUNNINGHAM, Dr Jack (1939- )

Peerages

  1. Baron Cunningham of Felling

    Life

    2005

Constituencies

  1. Copeland

    Party: Labour
    Year of election: 1983
    Date of election: 9 June 1983
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 2005
    Date of exit: 5 May 2005
    Party: Labour
    Notes: None
  2. Whitehaven

    Party: Labour
    Year of election: 1970
    Date of election: 18 June 1970
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1983
    Date of exit: 9 June 1983
    Party: Labour
    Notes: None

Ministerial offices

  1. PPS 1972;1974-1976

  2. Under-Secretary 1976-1979

  3. Minister of Agriculture, Fisheries and Food 1997-1999

  4. Minister 1999-