Archie Hamilton

Sir Archibald Gavin Hamilton

Rush ID: 330

Details

Knighthood/Dame:
True
HighestOffice:
Minister of State
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
330
MNIS ID:
100
Wikidata Entity ID:
Q332870
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. HAMILTON, Sir Archie (1941- )

Peerages

  1. Baron Hamilton of Epsom

    Life

    2005

Constituencies

  1. Epsom and Ewell

    Party: Conservative
    Year of election: 1978*
    Date of election: 27 April 1978
    Nature of election: By-election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 2001
    Date of exit: 7 June 2001
    Party: Conservative
    Notes: None

Unsuccessful candidate in

  1. Dagenham

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: Thu 10th Oct 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:
  2. Dagenham

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974²
    Date of election: Thu 10th Oct 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:
  3. Dagenham

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974¹
    Date of election: Thu 28th Feb 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:
  4. Dagenham

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1974¹
    Date of election: Thu 28th Feb 1974
    Nature of election: General election
    Party: Conservative
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1979-1982

  2. Whip 1982-1986

  3. Parliamentary Secretary 1986-1987

  4. PPS 1987-1988

    Prime Minister, Margaret Thatcher

  5. Minister of State 1988-

    Ministry of Defence