Edgar Granville

Mr Edgar Louis Granville

Rush ID: 4154

Details

Born:
12 February 1898
Died:
14 February 1998
Birth place:
U.K.
Gender:
Male
Ethnicity:
White
Religion:
Unknown
Aristocratic connections:
false
Formative occupation:
Sales manager
Election occupation:
Company director
Parentage:
Reginald Granville
Notes:
None
Knighthood/Dame:
Awarded in 1967
HighestOffice:
PPS
Who's Who volume:
4

References

Rush ID:
4154
MNIS ID:
Not set
Wikidata Entity ID:
Q5337267
Parliament ID:
Not set

Name changes

  1. GRANVILLE, Edgar (1898-1998)

Peerages

  1. Baron Granville of Eye

    Life

    1967

Constituencies

  1. Eye

    Party: Liberal
    Year of election: 1945
    Date of election: 5 July 1945
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1951
    Date of exit: 25 October 1951
    Party: Liberal
    Nature of exit: Electoral defeat
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: None
  2. Eye

    Party: Nat. Lib.
    Year of election: 1931
    Date of election: 27 October 1931
    Nature of election: General election
    Nature of service: Continuation
    Year of exit: 1945
    Date of exit: 5 July 1945
    Party: Nat. Lib.
    Nature of exit: Change of party
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Sat as Independent from February 1942, and as Liberal from April 1945.
  3. Eye

    Party: Liberal
    Year of election: 1929
    Date of election: 30 May 1929
    Nature of election: General election
    Nature of service: First entry
    Year of exit: 1931
    Date of exit: 27 October 1931
    Party: Liberal
    Nature of exit: Change of party
    Sponsorship: None known
    Constituency connections: None known
    Notes: Sat as Nat. Lib. for latter part of this service

Unsuccessful candidate in

  1. Eye

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1959
    Date of election: Thu 8th Oct 1959
    Nature of election: General election
    Party: Labour
    Notes:
  2. Eye

    Connection with constituency: None known
    Year of election: 1955
    Date of election: Thu 26th May 1955
    Nature of election: General election
    Party: Labour
    Notes:

Ministerial offices

  1. PPS 1931

    to Sir Herbert Samuel, as Home Secretary

  2. PPS 1931-1936

    to Sir John Simon, as Foreign Secretary and Home Secretary

Higher education

  1. Balliol College

    Graduated

Schools

  1. High Wycombe Royal Grammar

Marriages

  1. Hunter, Elizabeth

    Year: 1943

  2. Berry, Lulu

    Year: 1

Parties

  1. Liberal Party member

    1929-1931

  2. National Liberal member

    1931-1942

  3. Labour Party member

    1951-

Clubs

  1. National Liberal Club

  2. Junior Liberal Club